Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samolot z Dolnego Śląska robi furorę. Odrzutowiec Flaris jest najszybszy na świecie!

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Samolot Flaris został zbudowany w Podgórzynie pod Jelenią Górą. Ma za sobą całą serię próbnych lotów w tym testy prędkości. Flarisa zaprojektował inż. Andrzej Frydrychewicz, który był głównym konstruktorem m.in. samolotów PZL-104 Wilga oraz PZL-130 Orlik, oraz konstruktor dr inż. Krzysztof Kubryński, który uczestniczył w projektowaniu aerodynamiki samolotów. W powstanie projektu zaangażowała się również Politechnika Wrocławska. Oto szczegóły...

- Testy przeprowadzone w minionych tygodniach potwierdziły, Flaris Lar1 jest najszybszym jednosilnikowym odrzutowcem dyspozycyjnym na świecie – poinformowali jego konstruktorzy i zarazem jego producenci z dolnośląskiej firmy Metal-Master.

- Jesteśmy dumni z postępu prób i nie jest to kres naszych możliwości. Flaris Lar1 już dziś spełnia nasze założenia. Przetransportuje cztery osoby na odległość 2500 km w czasie poniżej 3,5 godziny - skomentował Rafał Ładziński, dyrektor programowy Flaris.

Flaris Lar1 to - jak przekonują twórcy maszyny - najbardziej ekonomiczny na świecie i najmniejszy dyspozycyjny samolot pasażerski, który tworzy nową klasę High Speed Presonal Jet (HPJ). Jest  jednosilnikowym samolotem odrzutowym o kompozytowej konstrukcji. Tworzy nową kategorię małych odrzutowców dyspozycyjnych, idealnych o szybkiego przemieszczania się w dowolnym celu. W zamyśle konstruktorów ma łączyć na pozór wykluczające się cechy: łatwość pilotażu właściwą samolotom ultralekkim z osiągami odrzutowca, czyli prędkością.

Pomysł budowy samolotu zrodził się przed ponad dekadą. Twórcami koncepcji maszyny są Sylwia i Rafał Ładzińscy, właściciele firmy motoryzacyjnej Metal Master z Jeleniej Góry. Ich celem było zbudowanie lekkiego samolotu odrzutowego dla kilku osób podróżujących w celach biznesowych lub turystycznych, o wysokiej prędkości przelotowej, który zarazem umożliwia start z trawiastych małych lotnisk, możliwość szybkiego demontaż skrzydeł samolotu do transportu i przechowywania.

Flarisa zaprojektował inż. Andrzej Frydrychewicz, który był głównym konstruktorem m.in. samolotów PZL-104 Wilga oraz PZL-130 Orlik, oraz konstruktor dr inż. Krzysztof Kubryński, który uczestniczył w projektowaniu aerodynamiki samolotów. W powstanie projektu zaangażowała się również Politechnika Wrocławska.

Flaris Lar1 po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie w 2018 roku, a w kwietniu 2019 roku po raz pierwszy wzbił się w powietrze. Za jego sterami zasiadł pilot doświadczalny Wiesław Cena. W kolejny latach maszyna przechodziła kolejne testy aż do 17 marca, kiedy to potwierdzono, że Flaris Lar1 jest najszybszym jednosilnikowym odrzutowcem dyspozycyjnym na świecie.
Podczas kolejnego, 30-godzinnego, etapu prób przeprowadzono, między innymi: próby stateczności i sterowności samolotu.

Jak informują producenci Flarisa (wyposażonego w silnik Williams FJ33-5A), prędkość wznoszenia samolotu wynosi 6000ft/min (1800m/min) i jest unikatowa w klasie lekkich odrzutowców biznesowych. Jest ona zbliżona do prędkości wznoszenia samolotów szkolno-bojowych. Jest to wynik o połowę lepszy od tych, które osiągają dwusilnikowe lekkie odrzutowce LJ (Light Jet) oraz trzy i czterokrotnie lepsza niż samolotów klasy VLJ(Verry Light Jet) zarówno jedno i dwusilnikowych. Cena tych pierwszych rozpoczyna się od 10 mln dolarów, zaś drugich kształtuje się pomiędzy 2,8 - 6 mln dolarów. Koszt godziny lotu Flarisa to 450 dolarów (u konkurencji ten koszt waha się od 1,5 do 10 tys. dolarów), a cena maszyny podawana przez producenta to obecnie 1,5 mln dolarów.

Twórcy Flarisa podkreślają też niskie zużycie paliwa, poniżej 120 litrów/h (33 gal/h) dla prędkości lotu 470 km/h. Zużycie paliwa jest – jak zapewniają - trzykrotnie niższe niż odrzutowców klasy VLJ oraz 50 proc. niższe niż jednosilnikowych biznesowych Turbopropów (turbośmigłowców).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto