Rowerem do 18 km od Brzegu Dolnego. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 10 - 11 grudnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na wyprawę rowerową w promieniu 18 km od Brzegu Dolnego
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na wyprawę rowerową w promieniu 18 km od Brzegu Dolnego gettyimages.com/gzorgz
Szukasz pomysłu na wycieczkę rowerową w okolicy Brzegu Dolnego? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 18 km od Brzegu Dolnego. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w pobliżu Brzegu Dolnego proponujemy na weekend.

Wycieczki rowerowe w pobliżu Brzegu Dolnego

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 18 km od Brzegu Dolnego, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź, jaka będzie pogoda.

🚲 Trasa rowerowa: Ring 40km: Oborniki Śląskie - Osolin - Bagno - Radecz - Rościsławice - Jary

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 40,64 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 56 min.
 • Przewyższenia: 77 m
 • Suma podjazdów: 362 m
 • Suma zjazdów: 366 m

Rowerzystom z Brzegu Dolnego trasę poleca Remo_nt

Malownicza trasa w 70% prowadząca drogami leśnymi. Piękne widoki, cisza i bliskość natury działa bardzo relaksująco. Na trasie oprócz widoków, znajdują się różne atrakcje turystyczne jak Klasztor Salwatorianów w Bagnie czy Wieża PPoż w Godzięcinie.
Trasa doskonała na rodzinne wycieczki rowerowe.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Miękinia

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 80,9 km
 • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 3 min.
 • Przewyższenia: 65 m
 • Suma podjazdów: 922 m
 • Suma zjazdów: 921 m

Taz77 poleca trasę mieszkańcom Brzegu Dolnego

Trasa przebiega trasą wyścigu BM. Jednak została zmodyfikowana - moim zdaniem jest ciekawsza niż ta z zawodów, Start i meta w Miękini.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Wrocław Świniary - Widawa - Pawłowice - Psie Pole PKP

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 20,71 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 24 min.
 • Przewyższenia: 73 m
 • Suma podjazdów: 899 m
 • Suma zjazdów: 877 m

Wielogorski poleca trasę mieszkańcom Brzegu Dolnego

Trasa wiedzie wzdłuż spacerowego żółtego szlaku wokół Wrocławia, generalnie wzdłuż rzeki Widawy, wałami, poprzez północne krańce miasta.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Brzeg Dolny - Lubiąż

 • Stopień trudności: 1.0
 • Dystans: 44,87 km
 • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 44 min.
 • Przewyższenia: 50 m
 • Suma podjazdów: 319 m
 • Suma zjazdów: 310 m

Mac.kis poleca trasę rowerzystom z Brzegu Dolnego

Trasa dość łatwa z Brzegu Dolnego przez Lubiąż , Krzydlinę Wielką i Małą i z powrotem. Prowadzi drogami asfaltowymi (z małym wyjątkiem), ukształtowanie tereny urozmaicone z licznymi podjazdami i wspaniałymi zjazdami.
Startujemy spod Stadionu Miejskiego na ul. Kolejowej. Skręcamy w prawo i docieramy do pałacu, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski i Dolnobrzeski Ośrodek Kultury. Pierwszy opis pochodzi z 1638r. W połowie XVII w. ówczesny właściciel zaczął przekształcać majątek w rezydencję. Przebudowę powierzono Karlowi Longhansowi, projektantowi m.in. Bramy Brandenburskiej. On też zaprojektował wspaniały park, nawiązujący do najlepszych w Europie. W lutym 1945r. pałac spłonął i na początku lat 50 ubiegłego wieku odbudowano go w dość mocno zmienionym kształcie.
Jedziemy obok kościoła Matki Bożej Szkaplerznej, po lewej rynek dolnobrzeski i dojeżdżamy do ul. Kanonika Jana Puka. Jedziemy niebieskim rowerowym, ale ze względu na obfite deszcze w obawie przed błotem na ścieżkach wędkarskich decydujemy się na jazdę szosą. Mijamy Pyszącą, Pogalewo Małe i Wielkie, mamy cały czas po lewej ręce Odrę. W Pogalewie Wielkim wspinamy się ostro pod górę i rzeka jest tu ok. 50m niżej - prawdziwy przełom - i w takim kanionie płynie aż do Lubiąża skrajem Wysoczyzny Rościsławskiej. Za Grodzanowem mijamy budowany nowy stopień wodny na Odrze z przejściem pieszym i rowerowym.
Za Prawikowem uwagę naszą przyciąga tablica "Zagroda Łużycka". Zjeżdżamy z głównej szosy w lewo i po 300m ukazuje się szachulcowy budynek mieszkalny. Został tu przeniesiony z Wigancic k. Bogatyni. Zagroda ta wraz z młynem i pobliskim wiatrakiem miała stanowić zaczątek największego w Polsce skansenu wsi dolnośląskiej. Do realizacji projektu niestety nie doszło z powodów finansowych. Z tego tez miejsca po raz pierwszy widzimy wspaniała okazał budowle klasztoru w Lubiążu. Wracamy na szosę i po paru kilometrach wjeżdżamy do Lubiąża a następnie przez lekko zrujnowaną bramę na dziedziniec klasztorny.
Zespół pocysterski w Lubiążu jest to jednym z największych założeń architektonicznych w Europie. Cystersi przybyli tu już w 1163r. Obecny zespół klasztorny powstał w latach 1681 - 1739. Dzięki bogactwu zakonu powstały nowe wspaniałe budowle barokowe. Przebudowano wnętrze kościoła NMP, wnętrza pałacu opatów i klasztor, wypełniając sale znakomitymi płótnami , przede wszystkim Michała Wilmanna, zwanego śląskim Rembrandtem. Po przejściu Śląska pod panowanie Prus w 1740r. kończy się świetność klasztoru, a w 1810r. zakon przestaje istnieć. Wywieziono wtedy wiele cennych malowideł i innych dzieł sztuki. Od 1823r. klasztor działa jako szpital dla umysłowo chorych, a w czasie wojen XX w. jako lazaret. W 1944r. wywieziono z pałacu resztę dzieł Willmanna i klasztor popada w ruinę; dopiero od 1989r. Fundacja Lubiąż przywraca powoli dawną świetność.
Opuszczamy klasztor i wyjeżdżamy przez zachodnią bramę, kierując się w stronę Krzydliny Wielkiej. I teraz uwaga: w pewnym momencie pojawia zielony szlak pieszy i skręcamy w prawo. Droga polna, momentami piaszczysta pnie się wolno pod górę. Po prawej stronie widzimy niezwykłe miejsce; to Wzgórze Trzech Krzyży, które jest częścią większej całości, stanowiącej Kalwarie Lubiąska. Świetny punkt widokowy na Lubiąż, Dolinę Odry, a przy dobrej pogodzie na Karkonosze. Dalej polną drogą, trochę trzęsie i trzeba uważać na kałużę i jesteśmy w Krzydlinie Wielkiej. Podziwiamy kościół Marii Magdaleny, niestety zamknięty. Jadąc szosą w stronę Wołowa docieramy do Krzydliny Małej i dalej w stronę Stobna. Po prawej mijamy ładny neogotycki kościół św. Michała Archanioła oraz Centrum Spotkań i Dialogu Misjonarzy Klaretynów (można skorzystać z noclegów) i jedziemy dalej ostro pod górę. Przez nieuwagę nie skręciliśmy w lewo do Stobna ale jednak wygodnie asfaltem dojeżdżamy do Zagórzyc . Stamtąd wracamy do Wołowa - droga bardzo ruchliwa, ale piękna bo przez las i po 5km skręcamy na nasz cel - Stobno z pięknym barokowym kościołem św. Michała. Mijamy Naborów, za którym czeka nas ostatnia niespodzianka: ostry podjazd pod górę a później już tylko przyjemny zjazd i jesteśmy w Brzegu. Ul. Naborowską dojeżdżamy do Al.Jerozolimskich (skręt w prawo) , potem w lewo do Kolejowej i już po chwili jesteśmy u celu - punktu startowego. Wycieczka była bardzo ciężka, bo od Lubiąża wiał silny wiatr w twarz, ale przecież nie jest tak codziennie.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

kup najtaniej

Kross

Kross Trans 3.0 28 Biały Szary Połysk 2021

2 399,00 zł1 599,00 zł-33%

kup najtaniej

Kross

Kross Hexagon Czarny Czerwony Szary Połysk 26 2022

1 399,00 zł1 055,00 zł-25%

kup najtaniej

Kross

Kross Trans 1.0 Czarny 28 2022

1 699,00 zł1 355,00 zł-20%

kup najtaniej

Indiana

Indiana Moena S1B Damski Biały 28 2022

599,99 zł
Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Dolina Bystrzycy - 22 mostki

 • Stopień trudności: 2.0
 • Dystans: 96,84 km
 • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 37 min.
 • Przewyższenia: 86 m
 • Suma podjazdów: 1 026 m
 • Suma zjazdów: 1 027 m

Trasę rowerową mieszkańcom Brzegu Dolnego poleca Wicu

Początek wycieczki we Wrocławiu - pierwszy punkt na drodze to ujście Bystrzycy do Odry.
Koniec wycieczki na zaporze Bystrzycy w Mietkowie.
Następnie powrót do Wrocławia - z Kątów Wrocławskich pociągiem.
Są możliwe dwie modyfikacje trasy:

 • powrót pociągiem z Mietkowa (dł. trasy ok 80 km)
 • powrót rowerem do Wrocławia (dł. trasy ok 120 km)

Trasa w większości lasami i ścieżkami z daleka od uczęszczanych dróg. Dość często przecinając Bystrzycę - w sumie doliczyliśmy się 22 mostków.
Po drodze obowiązkowy przystanek w rewelacyjnej cukierni w Kątach Wrocławskich.

Statystyki:
Całkowity dystans: 97,36 km
Łączny czas: 8:37:42
Czas w ruchu: 6:00:08
Średnia prędkość: 11,28 km/h
Średnia prędkość ruchu: 16,22 km/h
Maksymalna prędkość: 34,00 km/h
Maksymalna wysokość: 225 m (stóp: 739)
Minimalna wysokość: 142 m (stóp: 466)
Różnica wysokości: 785 m (stóp: 2575)
Maksymalne nachylenie: 15%
Minimalne nachylenie: -13%

Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wildlife Photographer Of The Year 2022

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie