Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół. Przemysław Czarnek odpowiada uczniom: „Obowiązek to nie stres”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
23.10.2020 krakow
uczniowie opuszczajacy szkole podstawowa numer 26 przu ulicy krasickiego
nz 
fot. konrad kozlowski/polskapress
23.10.2020 krakow uczniowie opuszczajacy szkole podstawowa numer 26 przu ulicy krasickiego nz fot. konrad kozlowski/polskapress Konrad Kozlowski/Polskapress
- Mogę do uczniów zaapelować młodzieżowym „take it easy”. Stres to rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu wyolbrzymiać – mówił minister edukacji, w odpowiedzi na apel uczniów, aby przed wakacjami nie wracać już do nauki stacjonarnej. Przemysław Czarnek wyjaśnił także w jaki sposób szkolny pomagać będą młodym ludziom w powrocie do normalnego trybu nauczania.

Protest Uczniowski, czyli wydarzenie założone przez grupę młodzieży w mediach społecznościowych, w ciągu tygodnia zebrał aż 400 tys. podpisów od petycją, aby nie wracać przed wakacjami do nauki stacjonarnej.

„Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty. Sprzeciwiamy się powrotowi w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej i chcielibyśmy, by nasz głos, głos wszystkich uczniów, został i tym razem usłyszany oraz by została podjęta odpowiednia decyzja, o jaką prosimy” - piszą uczniowie w petycji skierowanej do ministra edukacji.

Dodają, że są zestresowani sprawdzaniem zeszytów, notatek lub że po powrocie będą musieli od nowa pisać sprawdziany w niepokoju i stresie.

„Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmowaniem się o liczbie zgonów i zachorowań w danym dniu” - argumentują młodzi ludzie.

Czarnek: Take it easy

O kwestię petycji uczniów zapytany został, podczas konferencji prasowej, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Mogę do uczniów zaapelować młodzieżowym „take it easy”. Stres to rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu wyolbrzymiać – mówił.

Szef resortu oświadczył, że „wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole”. - Stąd też mój wczorajszy apel aby skupić się głównie na odbudowaniu wspólnoty. Ale temu towarzyszą również wymagania dla uczniów, które są standardowe w każdym roku szkolnym. Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres. Każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota, jest dużo lepszy niż kilka dni nauki zadanej – powiedział Czarnek.

Dziennikarze zwrócili również uwagę, że niektórzy uczniowie szkół ponadpodstawowych wskazują, ze często uczą się poza miejscem zamieszkania, a na trzy tygodnie nikt nie wynajmie im lokum.

W odpowiedzi szef resortu edukacji stwierdził, że jest przekonany, iż uczniowie sobie poradzą.

Dojazdy uczniów szkół ponadpodstawowych. Nikt im nie wynajmie lokum na 3 tygodnie. - Lokali na rynku jest bardzo dużo, w związku z tym, że studenci nie uczęszczają do szkół w trybie stacjonarnym. Nie sądzę, żeby to był duży problem do rozwiązania – mówił minister.

Posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

Tuż przed konferencja ministra edukacji odbyło się z jego udziałem posiedzenie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. - Z nami dwie godziny dobrego i bardzo merytorycznego spotkania z przedstawicielami organizacji związkowych, samorządnych, innych resortów – mówił.

Minister dodał, że rozmowy dotyczyły programów wsparcia dzieci i młodzieży – merytorycznego ale także psychologicznego oraz kondycji fizycznej. - Były też rozmowy na temat matur i egzaminów ósmoklasistów, ale nade wszystko rozmowy na temat systemu wynagradzania nauczycieli. Tutaj zaczęliśmy dyskusje i umówiliśmy się na spotkanie stacjonarne na 18 maja, korzystając z tego, że będzie już większa możliwości spotykania się na żywo - przekazał Czarnek.

Czarnek do dyrektorów: Nie organizujcie dni dyrektorskich

- Apeluję do tych dyrektorów szkół , którzy chyba nieroztropnie w niektórych miejscach zaplanowali tzw. dni dyrektorskie w terminie od 4 do 7 maja. Nie po to dzieci wracają do systemu stacjonarnego w pełni w całej Polsce w klasach I-III, żeby teraz zarządzać dni dyrektorskie i dni wolne od pracy – mówił minister.

Przyznał, że są to rzadkie przypadki. - Ale apelujemy do tych dyrektorów aby nie korzystali z tego swojego uprawnienia, ale żeby tak zorganizowali te prace szkół, aby dzieci rzeczywiście mogły wrócić 4 maja do kształcenia w trybie stacjonarnym – mówił.

Wsparcie merytoryczne

Czarnek przekazał, że dyskusja na posiedzeniu dotyczyła głównie wsparcia merytorycznego dla uczniów. - Tu ustaliliśmy, że będziemy wt ej sprawie niezwykle elastyczni. Ci dyrektorzy i ci nauczyciele, którzy zdecydują, że to wsparcie dodatkowe w postaci co najmniej jednej godziny tygodniowo zajęć dodatkowych i dobrowolnych, chcą realizować już od czerwca , będą mieli taką możliwość. Do połowy maja będą przygotowane wszystkie szczegóły – tłumaczył.

Minister dodał, że ci dyrektorzy i nauczyciele, którzy zdecydują, iż najpierw będą chcieli „rozpoznać tę wiedzę uczniów, którą oni posiedli na podstawie nauki zdalnej i dopiero na tej bazie organizować zajęcia dodatkowe, będą je rozpoczynali od nowego roku szkolnego”.

Wsparcie kondycji fizycznej

- Tak samo będziemy postępować z programem wsparcia kondycji fizycznej. Te szkoły, które będą chciały uruchomić dodatkowe zajęcia sportowe już w czerwcu będą miały tka możliwość, a te które będą chciały zrobić to we wrześniu również będą mogły – mówił.

Harmonogram powrotu do szkół

Szef MEiN przypomniał także harmonogram powrotu do nauczania stacjonarnego. - Od 4 maja do szkół wrócą klasy I-III, od 15 maja w systemie hybrydowym klasy IV-VIII i 29 maja pełna nauka stacjonarna. Jesteśmy przekonani, że zakończenie roku szkolnego 25 czerwca w trybie stacjonarnym po kilku tygodniach pobytu w szkole rzeczywiście przyczyni się bardzo mocno do tego, że poprawi się wiedza i samopoczucie uczniów – mówił minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto