Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masowe groby w ogrodzie wilii we Wrocławiu. Są tu szczątki ponad 120 osób, ofiar bombardowań Festung Breslau

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób
Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób Pracownia "Pomost"
Szczątki ponad 120 osób odkryli na jednej z wrocławskich posesji archeolodzy. Były zakopane w ogrodzie wilii przy ulicy Dicksteina. W grobach znaleźli się niemieccy cywile i żołnierze, ofiary bombardowań Festung Breslau. Trwa ich identyfikacja.

Poruszające odkrycie Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" z Poznania. Cmentarz polowy znajdował się w ogrodzie wrocławskiej willi przy ul. Dicksteina. Ekshumacji dokonano w marcu i kwietniu bieżącego roku (2023).

"Wiosną 1945 roku dla wielu mieszkańców Wrocławia czas się zatrzymał. Trwające blisko trzy miesiące oblężenie Festung Breslau pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Oprócz walczących żołnierzy życie tracili również cywile" - czytamy na stronie internetowej pracowni "Pomost".

Masowe groby z czasów wojny we Wrocławiu. Informacje ukryte w dokumentach

- Informację o tym cmentarzu mieliśmy dzięki dokumentom znajdującym się w zasobach różnych instytucji. W archiwum Polskiego Czerwonego Krzyża udało nam się odnaleźć szkic kwatery wojennej z 1945 roku, która mieściła się przy ulicy Dicksteina. Była tam też imienna lista pochowanych tam niemieckich mieszkańców Wrocławia oraz żołnierzy Wehrmachtu. Zdobyliśmy też dokumenty z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Dzięki temu udało nam się precyzyjne namierzyć lokalizację poszczególnych pochówków pojedynczych i masowych. Nie mieliśmy jednak pewności, czy groby nadal tam się znajdują. Braliśmy pod uwagę, że szczątki mogły zostać ekshumowane podczas jednej z powojennych akcji ekshumacyjnych –mówi dr Maksymilian Frąckowiak z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób
Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób Pracownia "Pomost"

Zaraz po wojnie we Wrocławiu prowadzono dużą akcję porządkową. Likwidowane były cmentarze polowe i odkopywane masowe groby. Ciała przenoszono na cmentarze. Miało to zapobiec także pojawieniu się zagrożenia sanitarnego. Dokumentacja z lat 40. XX wieku o tej akcji nie jest kompletna. Nie było w niej informacji o cmentarzu przy Dicksteina. Mimo to, cmentarz udało się odnaleźć w stanie nienaruszonym.

Zdjęcia z ekshumacji cmentarza polowego we Wrocławiu

Szczątki ponad 120 osób w masowych grobach we Wrocławiu

Na polowym cmentarzu we Wrocławiu przy ulicy Dicksteina znaleziono dokładnie 128 ciał kobiet i mężczyzn, w różnym wieku. Ciała, w masowych i pojedynczych grobach, były chowane w okresie od 16 marca do 3 maja 1945 roku. Pochowani życie stracili podczas sowieckich bombardowań Festung Breslau.

"Byli to przeważnie zwykli mieszkańcy Wrocławia, którzy stracili życie głównie w wyniku bombardowań. Wśród nich byli urzędnicy, rzemieślnicy, a przede wszystkim osoby starsze i dzieci. We wspólnych mogiłach spoczęli członkowie rodzin – matki z dziećmi, małżonkowie oraz sąsiedzi" - czytamy na stronie internetowej pracowni "Pomost".

Razem z cywilami pochowanych zostało ośmiu żołnierzy, należących głównie do formacji Volkssturm. Była to formacja Wehrmachtu o charakterze pospolitego ruszenia, sformowana w III Rzeszy w ostatniej fazie II wojny światowej. Przy szczątkach znajdowały się też przedmioty codziennego użytku: pieniądze, biżuteria, okulary czy obuwie. Przy jednym z żołnierzy znaleziono nawet butelkę. W środku znajdowały się dokumenty, w tym, akt zgonu.

Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób
Masowe groby w ogrodzie wrocławskiej willi. Znaleziono szczątki ponad 120 osób Pracownia "Pomost"

Trwa identyfikacja szczątków z ulicy Dicksteina we Wrocławiu

- Szczątki jednej z odkrytych osób zostały już zidentyfikowane, a nawet udało nam się odnaleźć rodzinę poległego mężczyzny. W naszej pracy chodzi właśnie o to, aby osoby, które poszukują informacji o swoich bliskich, mogły ją uzyskać. Poległym, bez względu na narodowość, należy przywrócić tożsamość i pochować w imiennym grobie. W przypadku Dicksteina, groby znajdowały się w ogrodzie prywatnej posesji, co było dodatkowym argumentem do przeniesienia szczątków na cmentarz wojenny - dodaje dr Maksymilian Frąckowiak.

Ekshumowane szczątki zostaną powtórnie pochowane na cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich podczas specjalnej uroczystości.

Zobacz zdjęcia z ekshumacji cmentarza polowego we Wrocławiu

***
Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto