Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Łukasz Berg
Odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku Od lat jestem głównym najemcą mieszkania zakładowego. Od śmierci żony nie stać mnie na regulowanie rosnących opłat.

Odpowiada Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
Od lat jestem głównym najemcą mieszkania zakładowego.

Od śmierci żony nie stać mnie na regulowanie rosnących opłat. Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Zgodnie z art. 2 ustawy z 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. 2001 nr 71 poz. 734), ww. dodatek przysługuje najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych (w tym m.in. komunalnych czy zakładowych), osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, oraz osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny. O dodatek mieszkaniowy mogą się ponadto ubiegać osoby mieszkające w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właściciele samodzielnych lokali mieszkalnych oraz inne osoby mające tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszące wydatki związane z jego zajmowaniem.
Aby uzyskać dodatek mieszkaniowy, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Przede wszystkim dodatek mieszkaniowy przysługuje tylko osobom, u których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku (od 1 marca 2008 roku minimalna emerytura wynosi 636 zł i 29 gr).
Do obliczenia miesięcznego dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 roku.
Drugi warunek uzyskania dodatku mieszkaniowego dotyczy powierzchni użytkowej zajmowanego lokalu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje bowiem tylko wtedy, gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza normatywnej (czyli określonej w ustawie) powierzchni o więcej niż 30 proc. albo 50 proc. (w drugim przypadku udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie może przekraczać 60 proc.). Wielkości ww. normatywnej powierzchni użytkowej lokalu znajdują się w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Według §5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia 2001 roku w sprawie dodatków mieszkaniowych, osoba ubiegająca się o przyznanie dodatku powinna złożyć w urzędzie właściwej gminy wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego (według wzoru stanowiącego załącznik do ww. rozporządzenia) oraz deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego (również według wzoru). Konieczne jest ponadto przedstawienie dokumentu potwierdzającego wysokość dochodów osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej. Postępowanie nie podlega opłatom. Decyzja w sprawie dodatku powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz dorę-czona wnioskodawcy i zarządcy lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal. Dodatek przyznaje się na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się, w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry, zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Ww. osoby zaliczają dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za ich pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto