18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak nazwać most w Brzegu Dolnym? (OTO WASZE PROPOZYCJE!)

Bartosz Józefiak
Most w Brzegu Dolnym. Zobaczcie, jak powstawał Janusz Wójtowicz, Paweł Relikowski
Most w Brzegu Dolnym. Nazwa może być Twoja! Mamy dla Was nie lada gratkę! We wspólnym plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" i władz samorządowych wybierzemy nazwę dla most nad Odrą, który już w listopadzie połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia. Czekamy na wasze propozycje!

Nazwę mógł zgłosić każdy, nie tylko mieszkaniec Brzegu czy gminy Miękinia.

Most w Brzegu Dolnym. Nazwa może być twoja!

Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu wybierze 10 najlepszych propozycji. W kapitule zasiadają: marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, prof. dr hab. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Tadeusz Drozda, satyryk i kabareciarz, rodowity dolnobrzerzanin oraz Arkadiusz Franas, redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej".

W październiku, po obradach kapituły, nastąpi trzeci etap. Spośród 10 zaakceptowanych propozycji internauci wybiorą nazwę mostu, głosując na portalach GazetaWroclawska.pl oraz brzegdolny.naszemiasto.pl.

Atrakcyjne nagrody dla zwycięzcy!

- Nazwa wybrana w głosowaniu zostanie przedstawiona radnym gminnym jako oficjalna propozycja - mówi burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski. Formalnie bowiem to radni decydują o nazwach mostów.

Autor zwycięskiej propozycji dostanie od nas atrakcyjną nagrodę. Jeśli więcej niż jedna osoba zgłosi taką samą propozycję, nagroda trafi do tej, która prześle ją do nas jako pierwsza.

OTO WASZE PROPOZYCJE NAZWY

DOLNOBRZESKI (zgłaszający: Edward Budko), bo w końcu kolo tej miejscowości jest ten most (Bartłomiej Sachanek), nazwa pochodzi o nazwy miasta który połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia (Marcin Hajdasz), najbardziej kojarzy się z miastem Brzeg Dolny, podróżnym wskaże od razu geograficzne miejsce przeprawy (Zbigniew Sikorski)

MOST BRZESKI - (Romuald Grocki) - nazwa kojarzy się z Brzegiem Dolnym..kilkanaście lat temu kiedy była propozycja budowy tego mostu, dałem mu taką nazwę “roboczą”... Opiniowałem potrzebę budowy takiego mostu m.in. ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa transportu materiałów niebezpiecznych z Brzegu Dolnego z zakładów Rokita (dawna nazwa)..

COPULATIVE - (zgłoszenie anonimowe) - z ang. łącznik, łączy dwie gminy i będzie wykorzystywany w niedalekiej przyszłości do wzajemnego wspierania się w przyszłym rozwoju regionów.

MOST GŁOSKI LUB MOST GŁOSKOWSKI
(Tomasz Kujawa) - taką nazwę uzasadniam bliskością sołectwa Głoska.

BRZEGOWY - (Ewelina Bartczak)

MOST DOLINY ODRY - (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ powstał w dolinie odry

MOST IM. LECHA WAŁĘSY - (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ 29.09.2012 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę mostu, a 29.09 są urodziny Lecha Wałęsy

MOST WOŁOWSKO-ŚREDZKI
- (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ most łączy powiat Wołowski i powiat Średzki

BRZEGÓWKA (Dagmara W.) - ładnie brzmi. A kto powiedział że most musi się nazywać np. Most .....

MOST ROKITNICKI (Mieczysław Suchta) - Nazwa Rokita związana jest z Brzegiem od 1947 roku poprzez Zakłady chemiczne , które dają ludziom pracę ,budują mieszkania i osiedla, uczą i budują szkoły, prowadzą duże inwestycje .Dla Brzegu Dolnego to największe Zakłady przyjazne dla miasta i mieszkańców. I to trzeba uhonorować. Ta nazwa jest do zaakceptowania przez wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

MOST ANORGANA - (Marcin i Dominik Kułaga) dawna nazwa zakładów chemicznych Rokita

BRZELINKA Zdecydowanie jestem za tą nazwą, jako że Brzeg Dolny to większe miasto łączące oba brzegi, a "linka" - ku pamięci przeprawy promowej łączącej oba brzegi za pomocą lin (Tomasz Kozłowski)

NEW ODRA BRIDGE - (Katarzyna Futoma)

MOST CHEMICZNY (Mieczysław Targowicz) - (od zakładów chemicznych Rokita)

SMOCZY MOST (Mieczysław Targowicz)

MOST NOWEGO TYSIĄCLECIA (Mieczysław Targowicz), Uzasadnieniem nazwy jest dlugo wyczekiwana przeprawa przez odre w Brzegu Dolnego (Marcin Zalewski)

MOST TYSIĄCLECIA - (Marcin Zalewski) - Uzasadnieniem nazwy jest długo wyczekiwana przeprawa przez Odrę w Brzegu Dolnym

MOST CHEMIKÓW (Leszek Pochron) - ponieważ cała okolica od wielu lat związana jest z przemysłem chemicznym.

MOST NADZIEI Uzasadnienie? Dla większości (mieszkańców) chyba jasne - tyle lat się czekało na ten most, ale oprócz nadziei, że ten most w końcu powstanie, nie było nic (Bartosz Sebastynas). Bo daje nową nadzieję na lepszą i szybszą łączność z Wrocławiem (Zbigniew Michurski), ponieważ wielu mieszkańców wiąże z nim wielkie nadzieje (Grzegorz Ogrodowczyk)

MOST GŁOSKA lub ZGŁOSKA (Sandra Kuranda-Laskowska)

DIABELSKI - (Bartłomiej Sachanek) - Bo prowadzi miedzy innymi do zakładów Rokita ;)

ZACHODNI - (Bartłomiej Sachanek), z racji tego, że będzie to most najbardziej wysunięty na zachód most obwodnicy aglomeracyjnej Wrocławia, a w perspektywie najbliższych lat ta obwodnica ma opasać stolicę naszego województwa (Marcin Skóra)

WSTĘGOWY Bo jego smukła linia przypomina cienką kolorową wstęgę (Zbigniew Michurski)

ZWYCIĘSTWA - (Olga) - ponieważ, w końcu po tylu latach udało się połączyć brzegi.

MOST ŚW. JERZEGO - (Olga) - najlepszą nazwą będzie tak jak herb Brzegu Dolnego - Most Św. Jerzego, w końcu ten most prowadzi do Brzegu.

PENDOLINO Bo kształtem przypomina szybki pociąg (Zbigniew Michurski)

SPINKA Bo spina oba brzegi Odry (Zbigniew Michurski)

MOST JEDNOŚCI GMIN (K. Maliszewski)

BRZEŻEK (Adam Przybyszewski)

MOST IM. NELSONA MANDELI - (Maciej Jędraszek) - Na całym świecie są tylko 2 mosty jego imienia. 1 oczywiście w stolicy RPA. Pierwszy europejski most o tej nazwie mógłby odbić się szerokim echem nie tylko w Polsce ale i Europie (darmowa promocja regionu). Atutem tego pomysłu jest też wyraźne pokazanie, że ponadczasowe autorytety i promowane przez nich idee są nam bliskie i o nich nie zapominamy. A ta akurat postać symbolizuje te najważniejsze - prawa człowieka, pokój, walkę a AIDS wśród dzieci

MOST GŁOSKI LUB MOST GŁOSKOWSKI Taką nazwę uzasadniam bliskością sołectwa Głoska (Tomasz Kujawa)

SMERFNY MOST (Michał Lipiński) - Most ten jest duży i długi. Chciałem żeby jego nazwa była ironiczna do wielkości i długości mostu. Sądzę też że dzięki temu będzie łatwo zapamiętany.

MOST PROMOWY - (Grzegorz Ogrodowczyk) - ponieważ zastąpi istniejącą przeprawę promową,

MOST 565 - (Grzegorz Ogrodowczyk) - od jego długości

MOST ŚREDZKI - (Grzegorz Ogrodowczyk) - kojarzący się z kierunkiem na Środę Śląską

MOST SŁONECZNY (Piotr Olszewski) - gdyż bardzo często przejeżdżając tamtędy widać piękne zachody i wschody słońca. W dodatku pomarańczowa linia na moście też jest odcieniem słonecznym.

MOST SOLIDARNOŚCI - (zgłoszenie anonimowe)

MOST ŚWIĘTEJ JADWIGI (Piotr)

MOST ROTMISTRZA PILECKIEGO (Piotr)

BRZEGDOLANKA - (Stanisław)

MOST WOLNOŚCI - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST św. GRZEGORZA CUDOTWÓRCY - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST WANTED - (Grzegorz Radkiewicz)

ODROMOST - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST JOANNA - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST OFIAR GROSS-ROSEN (Magdalena Gałecka) - Nie ma w Brzegu Dolnym jakiegoś większego symbolu upamiętniającego ludzi zamordowanych w Filii obozu Gross-Rosen - Dyhernfurth I i II, który zlokalizowany był właśnie w Brzegu Dolnym. Podczas ewakuacji obozu około 2,5 tyś. więźniów przekroczyło Odrę mostem kolejowym w Brzegu Dolnym. Większość z nich niestety zginęła. Most kolejowy jest mostem kolejowym bezimiennym, więc stąd moja propozycja. Uczcimy w ten sposób pomordowanych.

MOST DĘBOWY (Magdalena Gałecka) - od tych pięknych i potężnych drzew, które rosną nad Odrą w pobliżu mostu od kilkuset lat, a więc nazwa kojarzyć się będzie z: pięknem, majestatem i trwałością przez wieki.

MOST 2013 (Michał Gałecki) - od roku, w którym zakończono budowę i oddano do użytku - mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem:)

MOST NADODRZAŃSKI (Michał Gałecki) - bo nad Odrą

MOST DROGOWY (Michał Gałecki) - żeby odróżnić od kolejowego

MOST BRZESKO-ŚREDZKI - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST UBŁAGANY - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST OVERHANG - (Grzegorz Radkiewicz)

OJCIEC MOSTÓW - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST ALEKSANDRA MARKA SKORUPY - (Grzegorz Radkiewicz)

MOST PRZYJAŹNI - (Paweł Płatkowski)

MOST PRZYSZŁOŚCI - (Paweł Płatkowski), Nazwa nie budzi kontrowersji wśród żadnych z opcji politycznych, więc raczej nie powinna być zmieniana w przyszłości. Pozwala na obudzenie nadziei co do zwiększenia perspektyw dla mieszkańców B.D. i ciągłej motywacji do rozwoju. Jest łatwa do przetłumaczenia na języki obce co ułatwi jego zlokalizowanie obcokrajowcom. Powinno to skutkować większym zainteresowaniem z ich strony do przekroczenia Odry za jego pomocą, dzięki temu będą mogli poznać miasto. (Dariusz Grzeliński)

MOST POKOLEŃ - (Paweł Płatkowski), o moście w Brzegu mówiło się już od wielu, wielu lat. W końcu jest! I jest budowlą, która łączy pokolenia - te które śniły o moście, te które mówiły o nim i te, które doczekały spełnienia marzeń o nim (Tomasz Raduchowski)

MOST ODRZAŃSKI - (Paweł Płatkowski)

MOST DOLNOŚLĄSKI - (Paweł Płatkowski), Nazwa ta ma przypominać, że mieszkamy w najstarszej części regionu, w kolebce Śląska i to na tych ziemiach i od zamieszkujących je Ślężan wzięła się nazwa naszego regionu i słowo "Śląsk". Dodatkowo most prowadzić będzie ku jednemu z najstarszych śląskich miast - Środzie Śląskiej (Ernest Jamiński)

MOST STULECIA - (Paweł Płatkowski)

MOST DO EUROPY - (Paweł Płatkowski)

MOST ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA - (Andrzej Michalski)

ZAPROMIE - (Piotr Szczekała) - jako że nowy most drogowy w Brzegu Dolnym zastąpi dotychczasową przeprawę promową, a więc powstaje "za prom"

MOST 660-LECIA (Dariusz Grzeliński) - nazwa nawiązuje do historii miasta. Pierwsze zapiski dotyczące osady (późniejszy Brzeg Dolny) zawiera Księga Ziemska Księstwa Wrocławskiego z 1353 roku. Nadarza się więc świetna okazja do uczczenia tego faktu. Nazwa nie będzie budzić kontrowersji wśród żadnych z opcji politycznych, więc raczej nie powinna być zmieniana w przyszłości. Jest łatwa do przetłumaczenia na języki obce co ułatwi jego zlokalizowanie obcokrajowcom.

MOST KRESOWIAKÓW lub KRESOWY - (Jacek Janiszewski) - Uważam, że istnieje potrzeba podtrzymywania pamięci o najdzielniejszych i najbardziej doświadczonych przez los i historię naszych rodakach i jednoczesnego uczczenia tych, którzy pomimo wszystko tam pozostali i świadczą o polskości tamtych ziem. Poza tym po obu stronach Odry (niczym trudnej do przekroczenia granicy) mieszkają Kresowiacy i ich potomkowie, którzy dzięki mostowi uzyskają wreszcie wygodne połączenie z "drugą stroną".

MOST ODRZAŃSKO-DOLNOBRZESKI (Krzysztof Klasa) - głównie chodzi o to, żeby nazwa niebyła zbyt skomplikowana oraz żeby nie miała nazewnictwa tychże miejscowości oraz żeby była (w miarę możliwości) krótka, zwięzła i podkreśliła miejsce w którym się znajduje, czyli właśnie nad Odrą na Dolnym Śląsku, tym samym promując nasze województwo.

MOST IMIENIA STOCZNI RZECZNEJ (zgłoszenie anonimowe)

ODRZYSKO (Tomasz Bobkiewicz) - most usytuowany jest w Rezerwacie przyrody Odrzyska- a Obszar ten, bardzo mało znany, wciąż czeka na odkrycie o poznanie przez turystów, a nam jako mieszkańcom właśnie na tym powinno najbardziej zależeć, Zarówno po lewej jak i prawej stronie...

MOST ŚLĄSKI (Ernest Jamiński) - Nazwa ta ma przypominać, że mieszkamy w najstarszej części regionu, w kolebce Śląska i to na tych ziemiach i od zamieszkujących je Ślężan wzięła się nazwa naszego regionu i słowo "Śląsk". Dodatkowo most prowadzić będzie ku jednemu z najstarszych śląskich miast - Środzie Śląskiej.

MOST PAPIEŻA FRANCISZKA (Sebastian) - bo On pomaga wszystkim potrzebującym a i ten MOST też wszystkim pomoże

MOST WROCŁAWSKI (Piotr Piołunowski) - większość ruchu będzie przebiegać właśnie w kierunku Wrocławia. Od wielu lat most ten miał skrócić i utworzyć nową alternatywę dojazdu do Wrocławia. Będzie oczywiste, że jadąc przez Most Wrocławski, dojedziemy do Wrocławia, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej. Nie jestem zwolennikiem nadawania nazw mostów, które nie wiążą się geograficznie w żaden sposób z miejscami w których stoją.

MOST LEŚNICKI (Piotr Piołunowski) - z uwagi na fakt że będzie on prowadził do Wrocławia i jego zachodniej dzielnicy- Leśnicy.

MOST IM STANISŁAWA SZOZDY (Joanna Sz.) - Wielka Legenda polskiego kolarstwa, cudowny, skromny człowiek, który został dziś pochowany na wrocławskim cmentarzu. Pamiętajmy o nim, bo zrobił dla nas wiele, zapisał się na kartach pięknej polskiej historii.

BRZEGUŚ (Marek Rakowicz) - Po pierwsze. Most jest wyczekiwanym od lat "dzieckiem" władz samorządowych Dolnego Śląska (wszystkich szczebli), a do dziecka, szczególnie w pierwszym okresie jego życia zwracamy się, z reguły, pieszczotliwie. Można zadać pytanie - a czy w latach następnych, gdy już BrzeguŚ "wydorośleje" nazwa ta nie będzie zbyt infantylna? Ano nie będzie- bo na pewno, nawet wśród sceptyków, nazwa się przyjmie i BrzeguŚ będzie Brzegusiem - tak jakby takie imię własne posiadał od stuleci. Po drugie. Nazwa mostu nawiązuje do miejsca, w którym jest posadowiony (Brzeg Dolny), ponadto łączy jak każdy most - dwa brzegi, a przede wszystkim zawiera w sobie dużą literę "Ś ", czyli pierwszą literę nazwy regionu- Śląska; tej historycznej krainy, która - jak można prognozować - w ciągu nieodległych lat ( licząc miarą dziejów) wróci na mapie społeczno- politycznej kraju, do swoich dawnych korzeni (granic regionu, nazwy, etc.). Po trzecie. Proponowana nazwa mostu jest sympatyczna; pomija , jakże często kontrowersyjne elementy patriotyczno- narodowo- historyczno- chrześcijańskie. Po czwarte, po piąte i...po dziesiąte, wszystkie ptaszki latając codziennie nad tym mostem i wokół niego będą -cytując Juliana Tuwima - " ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić" o...(?). Oczywiście, o Brzegusiu!

MOST BOLENIA (Tomasz Raduchowski) - okolica mostu, to doskonałe miejsce żerowania boleni na Odrze. :-)

MOST GMINNY (Agnieszka Sieradzka)

MOST ŁĄCZNOŚCI (Agnieszka Sieradzka)

MOST GMINNEJ PRZYJAŹNI (Agnieszka Sieradzka)

MOST SĄSIEDZKI (Agnieszka Sieradzka)

MOST SUKCESU (Agnieszka Sieradzka)

MOST MIĘKKOBRZEGOWY
(Agnieszka Sieradzka) - jednocześnie określenie brzegów jak i ,a przede wszystkim pierwsze człony Nazw Naszych Gmin)

BIEŻĄCY DANIEL (Eugeniusz Zahorodniuk) - most wygląda jakby w skoku przez rzekę

TĘCZOWY MOST (Tomasz Raduchowski) - do tej pory, jedynym mostem w Brzegu Dolnym była tęcza (ale by nią się przeprawić trzeba było mieć wielką wyobraźnię, słońce i kropelki deszczu... Sam jako dziecko spacerując po wałach przy promie, niejednokrotnie o tym marzyłem :-) ). Ten most jest jakby urealnieniem marzeń, nie tylko moich!

Nieletni za kółkiem? Są warunki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie