Dobrze, że jesteśmy razem – 20 lat w Unii Europejskiej z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy

Materiał informacyjny - DOLNOŚLĄSKI WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY

Dobrze, że jesteśmy razem – 20 lat w Unii Europejskiej z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy.

1 maja 2024 r świętowaliśmy 20-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. Dzięki przynależności do UE w tempie ekspresowym doganiamy europejską czołówkę. To cywilizacyjny skok na miarę tysiąclecia. Polska osiągnęła sukces dzięki otrzymanym funduszom unijnym i jest beneficjentem już czwartej pespektywy unijnej. W chwili wejścia do Unii Europejskiej Polska miała najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych spośród wszystkich państw członkowskich. Dziś zajmujemy miejsce na podium w rankingu krajów o najniższym bezrobociu. Stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim jest niższa niż w kraju (5,3%) i wynosiła na koniec marca 4,7%, gdzie 20 lat temu było 24,3%.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy (DWUP) pełni ważną rolę jako instytucja wdrażająca projekty unijne na Dolnym Śląsku. Ważnymi obszarami działania DWUP w projektach finansowanych z Unii Europejskiej są aktywizacja zawodowa i społeczna, usługi opiekuńcze, oraz podnoszenie kwalifikacji dorosłych Dolnoślązaków i rozwój firm poprzez wzrost wiedzy i umiejętności pracowników i przedsiębiorców.

Z perspektywy tych 20-stu lat poza dobrze widocznym spadkiem bezrobocia, z perspektywy naszego urzędu na szczególną uwagę zasługują mechanizmy, które otworzyły drogę do otwarcia firm przez Dolnoślązaków. Mówimy tu o bezzwrotnych dofinansowaniach do otwieranych najczęściej jednoosobowych działalności gospodarczych, które pomogły uruchomić tysiące nowych firm na Dolnym Śląsku.

Obecnie o dofinansowane przez Unię Europejską bezzwrotne dofinansowania do uruchamianych działalności gospodarczych można się starać we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy. Dofinansowanie na otwarcie własnej firmy można uzyskać w kwocie nie wyższej niż 6-cio krotność średniego wynagrodzenia w gospodarce – aktualnie ta wartość to 45.242,16 zł. Informacje uzyskasz w swoim powiatowym urzędzie pracy.      

Nie zawsze też pamiętamy, że nie tak dawno opieka nad dziećmi w wieku do 3-lat lub nawet tymi w wieku przedszkolnym ograniczała się tylko do rodziny lub prywatnie zatrudnianych opiekunek. Obecnie przedszkola, żłobki, czy kluby malucha stały się zjawiskiem powszechnym nie tylko w dużych miastach, ale także na wsi i w małych miejscowościach. Tu też niebagatelną rolę odegrały fundusze europejskie, które pomogły uruchomić takie placówki i co chyba najważniejsze utrzymać je na początku działalności. Uruchamiane ze środków unijnych miejsca opieki nad dziećmi dały też możliwość niemal bezpłatnego pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycieli wychowania przedszkolnego i opiekunów dziecięcych.   

Obecnie działania związane z rozwojem i tworzeniem miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech są realizowane w ramach rządowego programu Maluch +/Aktywny Maluch 2022-2029. Przejdź do informacji o programie

Obecnie coraz większy wpływ funduszy europejskich zauważamy w obszarze opieki nad osobami niesamodzielnymi (osoby starsze i niepełnosprawne). Osoby takie mogą coraz częściej pozostać pod opieką np. dzienną, wytchnieniową lub sąsiedzką. Tu również Unia Europejska sfinansowała tworzenie i koszty opieki w powstających dziennych i krótkoterminowych domach opieki, klubach seniora, domach opieki medycznej. To bardzo ważne placówki, ponieważ pomagają utrzymać lub zdobyć zatrudnienie i zadbać również o własne zdrowie członkom rodziny, którzy na co dzień są najbardziej zaangażowani w opiekę nad np. niesamodzielnym już rodzicem czy niepełnosprawnym dzieckiem.

Usługi opiekuńcze nad osobami niesamodzielnymi będą realizowane w aktualnie wybieranych projektach. Listę projektów wybranych do dofinansowania znajdziecie niebawem na stronie Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Przejdź do strony     

Fundusze unijne odegrały istotną rolę i cały czas wpływają na rozwój kompetencji i umiejętności Dolnoślązaków, które mogą być zdobywane i podnoszone, korzystając np. z dofinansowań do szkoleń zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych. Z takich dofinansowań mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne z własnej inicjatywy zainteresowane uzyskaniem umiejętności i kwalifikacji, jak i przedsiębiorcy, którzy mogą wysłać swoich pracowników na istotne dla firmy kursy i szkolenia.

W tych projektach uzyskasz dofinansowania do szkoleń wybranych z własnej inicjatywy

  • subregion wałbrzyski

Operator: AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO "AGROREG" S.A. W NOWEJ RUDZIE

Projekt: Nowoczesne kadry Dolnego Śląska - system finansowania usług rozwojowych dla mieszkańców subregionu wałbrzyskiego. Przejdź do strony projektu

  • subregion wrocławski i m. Wrocław

Operator: DOLNOŚLĄSKA AGENCJA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ SP. Z O.O

Projekt: Wsparcie rozwoju kompetencji mieszkańców subregionu wrocławskiego z wykorzystaniem BUR. Przejdź do strony projektu

  • subregion jeleniogórski

Operator: KARKONOSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.

Projekt: Nowe kompetencje, nowe perspektywy - kształcenie osób dorosłych w subregionie jeleniogórskim. Przejdź do strony projektu

  • subregion legnicko-głogowski

Operator: AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO "ARLEG" S.A.

Projekt: Usługi rozwojowe dla osób dorosłych z subregionu legnicko – głogowskiego. Przejdź do strony projektu

 

Projekt z dofinansowaniem kursów i szkoleń dla przedsiębiorców realizuje

Operator: AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO "ARLEG" S.A.

Projekt: Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm. Przejdź do strony projektu

 

W Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy działa punkt kontaktowy zbierający i upowszechniający informacje dotyczące wszelkich realizowanych przez urząd programów i projektów. Nasi konsultanci pomogą Ci w znalezieniu form wsparcia w odpowiedzi na Twoje potrzeby.

Punkt kontaktowy ds. Funduszy Europejskich w DWUP Wrocławiu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 4, tel. 71/39-74-110 lub 111 e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dobrze, że jesteśmy razem – 20 lat w Unii Europejskiej z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy - Gazeta Wrocławska

Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto