Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8. edycja Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju przebiegała pod znakiem wolności ZDJĘCIA, FILM

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
Od piątku do niedzieli, w dniach 15-17 września br. w Polanicy-Zdroju odbywała się 8. edycja Przystanku Niepodległość, który honorowym patronatem objął premier Mateusz Morawiecki. Tegoroczne wydarzenie przebiegające pod hasłem „Wolność jest w Tobie, wolność jest w Nas” pełne było paneli dyskusyjnych poświęconych ludziom, których życiorys jest dla milionów ludzi drogowskazem.

Takimi postaciami dla Polaków z pewnością są prezydent Lech Kaczyński i papież Jan Paweł 2. Podczas rozmów dyskutowano także o tym czym jest wolność w ogóle i czym jest wolność dla młodego pokolenia oraz o wolności jako bezcennym darze danym i zadanym.

Wśród panelistów byli m.in. redaktor naczelna grupy Polska Press Dorota Kania, była minister spraw zagranicznych i europosłanka Anna Fotyga, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Paderewskiego prof. Jan Żaryn, prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz redaktorzy Adrian Stankowski, Antoni Trzmiel, Jakub Maciejewski i Cezary Krysztopa.

W części artystycznej wydarzenia w koncertach wystąpili Krzysztof Cugowski i Paweł Piekarczyk, a spektakl „Naziland” zaprezentował Wojciech Rohatyn-Popkiewicz. Organizator Przystanku Niepodległość zaprezentował dwa nowe filmy, które wzbudziły duże zainteresowanie. Pierwszym z nich była „Naszość – tylko dla nienormalnych”, którego scenarzystą i reżyserem była Magdalena Piejko.

Film opowiada o grupie mieszkańców Poznania, z Piotrem Lisiewiczem na czele, którzy w latach 90-tych utworzyli „Akcję Alternatywną Naszość” organizując happeningi ośmieszające polityków związanych z lewicą czy prezydenta Rosji Putina. Organizowali także m.in. akcje przeciwko rosyjskiej inwazji na Czeczenię, przeciwko służbom specjalnym PRL czy uatrakcyjniając wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wielkopolsce.

Drugim zaprezentowanym filmem była „Grupa Pileckiego” wyreżyserowanym przez Grzegorza Juchiewicza opowiadający o najbliższych współpracownikach rotmistrza Witolda Pileckiego, w tym Marii Szelągowskiej, Makarym Sieradzkim czy Tadeuszu Płużańskim.

Organizatorem wydarzenia była radna rady powiatu kłodzkiego Krystyna Śliwińska z Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8. edycja Przystanku Niepodległość w Polanicy-Zdroju przebiegała pod znakiem wolności ZDJĘCIA, FILM - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto