Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pandemia uderzyła w kobiety i matki. Co czwarta mieszkanka Warszawy straciła pracę

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Tomasz Bold / archiwum
Kryzys wywołany pandemią najmocniej uderzył w kobiety. Z raportu "Mama-Warszawianka" wynika, że co czwarta badana straciła pracę. Jeszcze więcej kobiet pracuje więcej godzin, za mniejsze pieniądze. Szczegóły poniżej.

Nieoczekiwany, negatywny skutek pandemii koronawirusa, to problemy kobiet, a w szczególności matek, na rynku pracy. Fundacja Sukces Pisany Szminką na zlecenie miasta przygotowała raport „Mama-Warszawianka”. Wynika z niego, że w ostatnich miesiącach aż 24 proc. ankietowanych kobiet straciło pracę, a 28 proc. zarabia mniej niż wcześniej. Sytuacja na rynku pracy stała się niepewna.

- Kobiety oczekują działań zarówno ze strony pracodawców, takich jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy szkolenia online, ale też od władz lokalnych. To, czego potrzebują najbardziej w rozwoju i karierze zawodowej, to obecnie szkolenia i programy rozwojowe oraz wsparcie mentora. Kobiety są też za mało pewne siebie, biorą na siebie zbyt dużo obowiązków – mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet.

Kobiety pracują więcej i ciężej

Wilkołaska-Żuromska odnosi się do kolejnych wniosków płynących z raportu. Aż 60 proc. ankietowanych warszawianek przyznało, że pracują i jednocześnie zajmują się dziećmi, które z racji ograniczeń nie mogą pójść do szkoły. Problem ten dotyczy już znacznie większej grupy, bowiem badanie zostało przeprowadzone przez wysłaniem uczniów klas 1-3 na edukację zdalną.

Kobiety mają też więcej obowiązków domowych. Choć aż dwie trzecie przyznaje, że pomaga ich partner, to jednak prace domowe pochłaniają więcej czasu niż przed pandemią. Poza tym badane mają jeszcze mniej czasu wolnego, ponieważ co trzecia warszawianka pracuje więcej niż przed pandemią. Większość poświęca pracy dodatkowe dwie godziny dziennie.

Aż 72 proc. warszawianek wskazuje, że przez pandemię ma mniejsze możliwości zawodowe. Z raportu „Mama-Warszawianka” wynika, że do najważniejszych kwestii, na których zależy kobietom, należą: szkolenia i programy rozwojowe (30 proc.), wsparcie mentora lub coacha (20,8 proc.), wsparcie finansowe (19,9 proc.) oraz bezpłatna opieka dla dzieci (16,2 proc.).

Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI w dniach 14-25 października 2020 na próbie 524 kobiet. Mieszkających w Warszawie, posiadających dzieci (73,0%), aktywnych zawodowo. Posiadających głównie wykształcenie wyższe (89,5%) W wieku 19-45 lat (75,9%) i będących w związkach (72,5%), głównie niemieszkających z rodzicami (90,6%).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto