Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracodawca rozliczy nam PIT, jeśli zarabialiśmy wyłącznie u niego

Sylwia Królikowska
1 562 290 Dolnoślązaków rozliczyło się w 2009 roku (za rok 2008)
1 562 290 Dolnoślązaków rozliczyło się w 2009 roku (za rok 2008) Tomasz Gola
Do piątku masz czas, jeśli chcesz, by rozliczył Cię Twój zakład. Jak najszybciej musisz złożyć w firmie PIT-12.

Ponad półtora miliona Dolnoślązaków powinno się rozliczyć w tym roku z fiskusem. Na razie urzędy skarbowe we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu czy Jeleniej Górze świecą pustkami i tak będzie zapewne do końca stycznia. Warto więc już dziś wybrać się z PIT-em. Im szybciej go złożymy, tym prędzej na nasze konto wpłynie choćby zwrot podatku.

Jeżeli rozliczenie PIT-u przyprawia nas o zawrót głowy, możemy poprosić o pomoc pracodawcę. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, a przede wszystkim złożyć PIT-12 w firmie, w której pracujemy. Zgodnie z przepisami, mamy na to czas do 10 stycznia. W tym roku ten dzień wypada jednak w niedzielę. - Dlatego musimy zdążyć do najbliższego piątku, 8 stycznia - wyjaśnia Dorota Balwierz, zastępca naczelnika w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu.

To jednak tylko jeden z warunków, który trzeba spełnić. Musimy pamiętać o tym, że pracodawca rozliczy nam tylko ulgę prorodzinną. W tym roku zmieniają się zasady z nią związane. Jeżeli nasza pociecha przyszła na świat na przykład w listopadzie, to liczymy tylko dwa miesiące do ulgi. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli syn i córka skończyli w 2009 roku 25 lat. Odpisujemy tylko kwotę wyliczoną do dnia urodzin dziecka.

Rodzice odliczą więc od podatku proporcjonalnie mniejszą kwotę niż gdyby obowiązywały wcześniejsze przepisy. Dotąd ulga prorodzinna była naliczana w stałej wysokości, bez względu na to, jak długo wychowywaliśmy dziecko. Na każdego potomka rocznie należy się 1112,04 zł. 92,67 zł - to kwota miesięczna na jedno dziecko.

Bez zmian zostaje sposób przekazywania jednego procenta podatku na rzecz organizacji pozarządowych. Ich listę znajdziemy m.in. na stronach urzędów skarbowych i ministerstwa pracy.
- Trzeba dokładnie sprawdzać, czy na przykład fundacja na tej liście się znajduje, bo tylko wtedy można jej przekazać procent podatku - mówi Iwona Sługocka, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Jeżeli chcemy wesprzeć jakąś organizację, wystarczy, że w druku PIT wpiszemy jej nazwę i numer KRS. Można również zamieścić dopisek i określić, dla jakiego podopiecznego fundacji czy stowarzyszenia chcemy przekazać pieniądze. Przesłaniem kwoty zajmą się urzędnicy w skarbówce. Wcześniej trzeba było robić to samemu.

Dzięki zmianie w przepisach, do organizacji trafia coraz więcej pieniędzy. W ubiegłym roku tylko Wałbrzych przekazał im ponad milion złotych.

Z jakich ulg możemy skorzystać, rozliczając podatek

W rozliczeniu za 2009 rok możemy odliczyć od podatku m.in.:
- darowizny (na organizacje pożytku publicznego, Kościół);
- użytkowanie internetu (odliczamy wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci w miejscu zamieszkania. Nie mogą jednak przekroczyć 760 zł);
- ulgę rehabilitacyjną (wydatki osób niepełnosprawnych na cele rehabilitacyjne);
- ulgę prorodzinną (za wychowanie dzieci do 25. roku życia, jeśli się uczą);
- bilety okresowe (np. dojazd do zakładu pracy).
Pamiętajmy: w przypadku rozliczania tych ulg musimy mieć dowód, że takie koszty ponieśliśmy (np. rachunki za internet). Urząd skarbowy może wezwać podatnika (każdego roku są losowo wybierani), by udowodnił, że zapłacił za sieć czy wsparł jakąś organizację darowizną.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto