(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kłótnia małżeńska kończąca się słowami – „śpisz na kanapie” to dość często wykorzystywany w filmach motyw. W realnym świecie istnieje znacznie więcej scenariuszy sytuacji, gdy w mieszkaniu przydaje się ponadprogramowe posłanie.

Z pewnością w wielu domach tak zwane „ciche dni” zdarzają się rzadziej niż momenty, w których o jakiejkolwiek formie ciszy można jedynie pomarzyć. Przedłużające się spotkania towarzyskie, kilkudniowe wizyty rodzinne, czy niespodziewana prośba kogoś z przyjaciół o chwilowe przenocowanie, to sytuacje mogące zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanej chwili. I najlepiej gdy jesteśmy na to przygotowani.

Kąt dla gościa

Konieczność przenocowania kogokolwiek zawsze powoduje pewne zaburzenia dotychczasowego trybu życia domowników i ogranicza ich prywatność. Dlatego, niezależnie od przyczyn tymczasowych perturbacji, ważne jest, by zarówno lokatorzy, jak i goście mieli swoją własną przestrzeń.

Czytaj też: Ciekawe rozwiązania w małym mieszkaniu

Duża popularność dwupokojowych mieszkań wynika oczywiście z bardziej praktycznych powodów, niż codzienna wygoda czy perspektywa powiększenia rodziny. Natomiast na większe lokale wielu osób po prostu nie stać. W każdym przypadku warto jednak zatroszczyć się o zagospodarowanie jakiegoś kąta na codzienny relaks oraz ewentualne nieprzewidziane sytuacje, jak choćby te noclegi dla gości.

Dobrze (się) ułożyć

W większym domu można stworzyć po prostu pokój gościnny z łóżkiem, szafką nocną i innymi przydatnymi sprzętami.

Jednak dla niektórych osób rzadkość wykorzystania tej przestrzeni sprawia, że rozwiązanie takie wydaje się bezcelowe. W mniejszych mieszkaniach funkcje gościnne przejmuje często salon. Jako pokój dzienny służący różnym celom, wymaga odpowiedniego umeblowania, przystosowanego do rozmaitych sytuacji.

– Zestawy wypoczynkowe są dziś projektowane tak, by w łatwy sposób gustowne siedziska przekształcić w wygodne miejsce do spania – wskazuje Magdalena Bosak z MM Collection, marki mebli wypoczynkowych – W przestronnych salonach, gdzie chętnie przyjmujemy gości, doskonale sprawdzą się obszerne rozkładane narożniki. Wyposażone w pufy, podgłówki, stałe i dodatkowe poduchy zapewniają komfort w każdych okolicznościach. Indywidualnie dobrany kształt, rozmiar i design pozwoli także na stworzenie za ich pomocą osobnej strefy wypoczynkowej z telewizorem, stolikiem czy nocną lampką. Istotne, by stół był niewysoki i dość lekki, co ułatwi przenoszenie go w momencie rozkładania kompletu.

Zobacz też: Oddzielna sypialnia w domu lub mieszkaniu stała się niezbędna. Jak ją urządzić?

Ciasne, ale...

Również w niewielkich pokojach mamy sporo możliwości aranżowania przestrzeni w sposób zapewniający optymalne jej wykorzystanie.
Osobne zestawy wypoczynkowe łatwo dostosować do ich kształtu i metrażu. Jednak charakter tych mebli znacznie lepiej i bardziej praktycznie prezentuje się w aranżacjach typowo salonowych. Natomiast do kameralnych pomieszczeń pasują rozkładane sofy. Podczas dnia nie zajmują dużo miejsca, natomiast w nocy zapewniają niezbędny odpoczynek. Po bokach można postawić dodatkowo szafki nocne, a naprzeciwko dalsze wyposażenie, takie jak duża szafa czy telewizor.

Urządzanie domu to proces, który trwa latami, często nawet przez całe życie. Kolejne zmiany, wprowadzane na kolejnych jego etapach powinny uwzględniać różnorodne potrzeby związane z codziennym mieszkaniem. Bez względu na to, jak często przyjmujemy gości, wygodny zestaw wypoczynkowy stanowi źródło relaksu oraz nieodłączny element wystroju komfortowego mieszkania.

Czytaj również: Jak dobrze urządzić salon?

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!